15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветКим Јонг-ун: Во Северна Кореја нема ниту еден позитивен на Ковид-19. (Видео)

Ким Јонг-ун: Во Северна Кореја нема ниту еден позитивен на Ковид-19. (Видео)

Севернокорејската државна телевизија објави снимки од воената парада што се одржа рано утрово, по повод 75-годишнината од основањето на Работничката партија.

Севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун, им одржа невообичаено обраќање на војниците заблагодарувајќи им се на помошта за санирање на штетите предизвикани од невремето ова лето и за спречување на епидемијата на коронавирус.

„Северна Кореја е единствената земја која се соочува со две кризи, здравствена поради Ковид-19 и штета предизвикана од природни катастрофи“, рече тој.

Ким тврди дека во Северна Кореја нема корона. Изолираната комунистичка Северна Кореја презема строги мерки за спречување на пандемијата на коронавирус и ги затвори своите граници од јануари. Официјално земјата не потврди ниту еден случај, но јужнокорејските и американските служби се сомневаат во тие информации.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...