3.9 C
Ohrid
четврток, октомври 21, 2021
Почетна Свет Ким Јонг-ун: Во Северна Кореја нема ниту еден позитивен на Ковид-19. (Видео)

Ким Јонг-ун: Во Северна Кореја нема ниту еден позитивен на Ковид-19. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Севернокорејската државна телевизија објави снимки од воената парада што се одржа рано утрово, по повод 75-годишнината од основањето на Работничката партија.

Севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун, им одржа невообичаено обраќање на војниците заблагодарувајќи им се на помошта за санирање на штетите предизвикани од невремето ова лето и за спречување на епидемијата на коронавирус.

„Северна Кореја е единствената земја која се соочува со две кризи, здравствена поради Ковид-19 и штета предизвикана од природни катастрофи“, рече тој.

РЕКЛАМА

Ким тврди дека во Северна Кореја нема корона. Изолираната комунистичка Северна Кореја презема строги мерки за спречување на пандемијата на коронавирус и ги затвори своите граници од јануари. Официјално земјата не потврди ниту еден случај, но јужнокорејските и американските служби се сомневаат во тие информации.