22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСкопјани лути на Филипче-Изгледа одамна не се качил во градски автобус- Домовите...

Скопјани лути на Филипче-Изгледа одамна не се качил во градски автобус- Домовите празни а автобусите преполни

По најавите за новите рестриктивни мерки кои што завчера ги соопшти министерот за здравство, Венко Филипче со реакција излегоа повеќе граѓани. На социјалните мрежи тие најмногу му забележуваат на мерка за ограничување на примање гости во домовите, кога од друга страна градските автобуси во Скопје се преполни со патници.

„Едно знам, Филипче одамна или воопшто не се качил во автобуси“, пишува револтиран граѓанин на социјалната мрежа Фејзбук.

Реакциите на граѓаните се оправдани, имајќи ја во предвид состојбата со автобусите во СЈП. Имено, во многу автобуси од јавниот превоз во главниот град се надминува дозволениот број патници во време на пандемија.

Ова може да се види и на овие фотографии кои се споделуваат на социјалните мрежи од револтирани граѓани, но и од сликите кои што ние ги направивме на лице место во еден од скопските автобуси. На нив јасно се гледа автобусот е пренатрупан со патници, без никаква можност за одржување социјална дистанца.Протоколот за заштита од корона вирусот предвидува во ниту еден автобус да не смее да се надминуваат 75% од капацитетот. Но, на сликите можат да се видат многу постари лица, кои се и од најризична група и кои можеби немаат други можности и алтернативи за да се префрлат до саканата дестинација, влегуваат и ги користат јавните автобуси. Од слликите можеме да видиме дека постарите лица, односно пензионерите автобусите на ЈСП ги користат за одење до пазар и назад.

Од ЈСП пак, за телевизија Алсат истакнале дека гужвите во текот на денот се прават и поради доцнењето на автобусите поради гужвите во сообраќајот или градежните работите кои актуелно се одвиваат во одредени делови на Скопје.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...