16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Докторите се преморени од борбата со ковид-19 и затоа ги напуштаат...

Филипче: Докторите се преморени од борбата со ковид-19 и затоа ги напуштаат клиниките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни дека заминувањето на медицинскиот кадер од  државните клиники е резултат на нивната премореност во борбата со ковид-19.

–  Изморени од борбата со ковид-19, доктори си одат или најавуваат заминување од државната клиника – рече Филипче.

Тој информира дека отказ најавила и шефицата на Одделот за инфективни болести во болницата „8 Септември“,Патриција Каламарас.

– Јас разговарав со неа, но таа е решена да замине. Таму има други двајца инфектолози, размислуваме и веќе разговаравме за начинот на кој ќе се појача тоа одделение. Засега заедно со интернистите, имајќи го во предвид овој број на пациенти кој што е хоспитализиран таму и нашиот план да не се зголемува тој број, овие доктори се сосема доволни. Но, спремни сме да интервенираме со системот на ротација доколку е потребно било кое одделение да се поддржи – рече Филипче.

Тој рече дека и сестрите кои минатиот викенд најавија заминување,  потврдиле дека ќе одат во приватни клиники.

Министерот за здравсртво рече дека на нивно место веќе дошле нивни колеги.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...