15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Хоти загрижен-Америка крева раце од Косово и ќе престане да го следи...

Хоти загрижен-Америка крева раце од Косово и ќе престане да го следи судството

Translate (Eng):[gtranslate]

Aмбасадаta на САД во Приштина остро реагираше на процесот на избор на нови членови на косовскиот обвинителен совет и главните обвинители и изјави дека, „поради нетранспарентен и функционално нарушен“ процес, „ќе престане да го следи“.

Весникот Газета Експрес пишува дека американската амбасада остро реагирала, велејќи дека изборниот процес е функционално нарушен, затоа што нема транспарентност и има судир на интереси.

Затоа, американската амбасада најавува „дека нема да продолжат да го следат таквиот процес“.

РЕКЛАМА

Премиерот на привремените институции на Приштина, Авдулах Хоти, ја изрази својата загриженост откако американската амбасада објави дека ќе се повлече од постапката за избор на членови на обвинителскиот совет на Косово и главни обвинители.

 

- Реклами -