12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветХоти загрижен-Америка крева раце од Косово и ќе престане да го следи...

Хоти загрижен-Америка крева раце од Косово и ќе престане да го следи судството

Aмбасадаta на САД во Приштина остро реагираше на процесот на избор на нови членови на косовскиот обвинителен совет и главните обвинители и изјави дека, „поради нетранспарентен и функционално нарушен“ процес, „ќе престане да го следи“.

Весникот Газета Експрес пишува дека американската амбасада остро реагирала, велејќи дека изборниот процес е функционално нарушен, затоа што нема транспарентност и има судир на интереси.

Затоа, американската амбасада најавува „дека нема да продолжат да го следат таквиот процес“.

Премиерот на привремените институции на Приштина, Авдулах Хоти, ја изрази својата загриженост откако американската амбасада објави дека ќе се повлече од постапката за избор на членови на обвинителскиот совет на Косово и главни обвинители.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...