19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов - Галиите ќе се отстранат идната недела

Шилегов – Галиите ќе се отстранат идната недела

„Да бидеме порадикални за Скопје 2014-та, ние имаме ингеренции само за галиите и неколку други споменици. До крајот на другата недела нема да има пречка да се отстранат, се надевам. Да дојдеме до фаза да се тргнат, овие ќе бидат отстранети, целосна градежна конструкција. Градот нема да даде согласност за градење на „шпански скали“, невидена глупост е дека тревникот меѓу плоштад и ГТЦ чинел пола милион евра, тоа беше спин на опозицијата. Очигледно обид да се девастира нешто што е направено квалитетно. Се што е зелено треба да е зелено и скали да одат накај фонтаната. Треба човек да не е здрав за да прифати вакво нешто“ – рече градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов во Студио 10 на ТВ24.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...