19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветМасовно тестирање во Киндиго: Од 11 милиони тестирани жители нема ниту еден...

Масовно тестирање во Киндиго: Од 11 милиони тестирани жители нема ниту еден заболен од Ковид-19

Кинескиот град Кингдао го заврши експресното тестирање на сите свои 11 милиони жители и не пронајде ниеден нов случај на коронавирус. До вчера биле анализирани 10,9 милиони тестови и сите биле негативни.

„Ризикот од локално пренесување на вирусот е фактички елиминиран“, изјави заменик градоначалникот на Кингдао, Шјуе Кингуо.

Градските власти наредија тестирање на целото свое население откако беа откриени 13 случаи на коронавирус, што беа први локални трансмисии по повеќе од два месеца. Сите нови случаи биле поврзани со локална болница, откако таму биле донесени двајца заразени работници од пристаништето.

Во Кина досега починале 4.634 луѓе од ковид-19.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...