16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКајчев: Ако кажам дека Гоце Делчев е Бугарин, ќе висам на првата...

Кајчев: Ако кажам дека Гоце Делчев е Бугарин, ќе висам на првата бандера во Македонија

Членовите на Заедничката мешовита комисија за бугарските медиуми ги пренесуваат впечатоците откако се вратија од состанокот во Скопје. Идентитетот на Гоце Делчев и натаму останува главен камен на сопнување, а од речиси 14 точки, историчарите во два дена разгледале само неколку. И членот на комисијата од бугарска страна Наум Кајчев смета дека немало речиси никков напредок. Како што пренесува Канал 5 тој за бугарските медиуми изјавил, рекол дека на состаноците, покрај постоечките, се појавиле дополнителни недоразбирања.

На прашањето од бугарски новинари дали бугарската страна на граѓаните овде им наметнува нешто што не можат или не сакаат да го прифатат, Кајчев вели дека има такво мислење и логика.
„Мислење на македонските колеги е дека тие мора да се водат од очекувањата на
општеството. Или, како што кажа еден колега – ако јас објавам дека Гоце Делчев бил
Бугарин, ќе бидам обесен на првата улична бандера“, рекол Кајчев за бугарските
медиуми, пренесува фактор.мк.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...