21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Очекувам наскоро полициски час, а за администрацијата ќе предложам да...

Венко Филипче: Очекувам наскоро полициски час, а за администрацијата ќе предложам да работи од дома !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Комисијата за заразни болести утре ќе ѝ предложи на Владата нови рестриктивни мерки кои ќе опфатат ограничувањето на работата на сите економски оператори до 23 часот, ограничување на капацитетот во јавниот превоз до 50 проценти и препорака до целата државна и јавна администрација, општини и судови, работниот процес да се одвива во смени, онлајн од дома или по систем на ротации. Министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги презентираше новите мерки, смета дека со тоа ќе се намали и притисокот врз јавниот превоз.

„Ситуацијата е навистина сериозна. Следен чекор би било целосно ограничување на движењето, односно полициски час.

РЕКЛАМА
- Реклами -