21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија И Мартин Протуѓер не отиде на судење - И тој и сопругата...

И Мартин Протуѓер не отиде на судење – И тој и сопругата биле позитивни на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Поранешниот висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Протуѓер, а сега обвинет во процесот „Титаник”, е позитивен на Ковид-19, поради што е одложено денешното рочиште за овој случај.

Одбраната на Протуѓер, до Судот доставила известување дека и сопругата на обвинетиот е позитивна на корона вирусот. Според протоколите, тој ќе биде спречен да присуствува на главните расправи во следните 20 дена, односно во тој период нема да се одржат главните расправи.

Судијата Осман Шабани, ги задолжи адвокатите на обвинетиот Мартин Протуѓер, пред 5 ноември да го известат судот за неговата здравствена состојба.

РЕКЛАМА

Обвинителниот акт инициран од поранешното Специјално јавно обвинителство, за овој предмет сомничи 20 лица за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања на ВМРО-ДПМНЕ

 

 

- Реклами -