17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Милошоски: Заев оди во Софија да се договори дека Гоце Делчев бил...

Милошоски: Заев оди во Софија да се договори дека Гоце Делчев бил етнички бугарин а Македонец во регионална смисла

Translate (Eng):[gtranslate]

Гоце Делчев е Македонец во регионална смисла на зборот, но во смисла на народно-етничката припадност Гоце Делчев е Бугарин роден во географската област Македонија. Оваа информација од дипломатски извори во МНР ја oбјавува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот фејсбук-профил.

Тој вели дека за ова треба да се договорат премиерите Заев и Борисов за време на предвидената средба на 11 ноември во Бугарија.

„Оваа дефиниција потоа би се применила и на многу други историски личности, како Даме Груев, Никола Карев, Ѓорче Петров, Панко Брашнаров, Киро Глигоров и други. Веројатно ова е една од причините зошто Заев одбива и собраниска и политичка-лидерска дебата околу националните позиции на Македонија во однос на договорот за добрососедство со Бугарија, пред закажаната посета на Софија“, напиша Милошоски.

РЕКЛАМА
- Реклами -