19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Пановски: Ни со маска на лице, не би влегол во автобус.

Д-р Пановски: Ни со маска на лице, не би влегол во автобус.

Јас лично, вели д-р Пановски, не би влегол во автобус и да има 15 луѓе со маски, би барал сите прозори да бидат отворени за да бидам сигурен, на вакви мали простори каде се шират аеросоли.

Во гостување на Сител, д-р Никола Пановски истакна дека кај нас малку порано почнал есенскиот бран на коронавирусот, а причина за тоа се собирањата, одноно свадбените веселби и неносењето на заштитни маски.

Јас лично, вели д-р Пановски, не би влегол во автобус и да има 15 луѓе со маски, би барал сите прозори да бидат отворени за да бидам сигурен, на вакви мали простори каде се шират аеросоли.

Д-р Пановски вели дека главното ширење на заразата е јавниот превоз и потребно е да се воводат построги мерки, затоа што многу луѓе се однесуваат слободно.

-Официјално лице кажа дека имало 1.000 свадби во Скопје, плус и концертите. Летоска луѓето беа надвор одеа по плажи, корзата беа полни, не носеа маски немаше никаква експлозија од корона. Јасна е каде е главниот пренос на ковид во јавниот превоз и децата одат во школо ги носат во градинка, не можам да верувам дека нема мерка за 50 проценти во автобусите и од 50 луѓе барем тројца не носат маска, вели Пановски.

Тој вели дека мерките досега се одлични, треба да се носи маска и тоа е научно докажано и исправно. Убаво е тоа што не предложија да се носат ракавици, затоа што немаше логика.

– На СЗО и требаше да ги прифати мерките дури во јуни што е голем скандал. Преку аеросоли е главното ширење на болеста, во комбиња, автобуси, затворен простор, на работа 90 отсто кога се оди на пушење цигари и на тој начин се шири болеста, посочи Пановски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...