20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

Нека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

Почитувани граѓани и читатели на Шило Магазин. Формирањето на Македонската револуционерна организација е повод да им оддадеме почит на сите што се бореа, го дадоа својот живот и ја поддржаа македонската револуционерна борба. Борбата за политичка и социјална слобода за Македонија е визијата што обедини граѓани од различни социјални слоеви, со различна верска и етничка припадност. 23 октомври е симбол на континуитетот на организираната борба на македонскиот народ за стекнување сопствена, независна држава Македонија. Нека ни е честит Денот на македонската револуционерна борба!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...