19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМаркоски: Непотребно се создава паника, и луѓе кои имаат дури и цревни...

Маркоски: Непотребно се создава паника, и луѓе кои имаат дури и цревни инфекции-пролив, мислат дека имаат коронавирус.

„Да не зборуваме дека белите дробови се главниот контролор на ПХ на крвта. Сега и тоа го компромитираме. Со тоа настрадаа и деца. Има деца од 7 години на кое му викаат да не ја тргне маската тој нема да ја тргне, така може да се онесвести. Тоа дишење го оптеретува срцето, крвниот притисок. Така да, носење на маска е штетно. На отворено зборувам“, вели Вељо Марковски.

Во собраниска процедура се измените на законот за заштита од заразни болести, со кој практично треба да се овозможи стапување на сила на една од новите мерки како што е задолжително носење на маска на отворено.

Тој смета дека непотребно се создава паника, и луѓе кои имаат дури и цревни инфекции, мислат дека имаат коронавирус.

„Се јавуваат луѓе со цревни инфекции има дијареа и доаѓаат и мислат дека имаат Ковид. Со тоа се прави притисок на здравствениот систем, се прави птитисиок и на тие малку доктори кои останаа“, посочи Марковски.

Марковски објасни исто така како да се лекуваме од коронавирус. Тој смета дека има различно лекување доколку имате лесни, тешки и најтешки симптоми.

„Ако пациентот има само лесни симтоми, доволно е само витамини, мирување, чаеви… Ако е компликација бактериска, да се види која бактерија е, и да се лекува бактеријата. Ако падне во тешка состојба. Доколку стигне до интензивна нега, тогаш треба да е оцени кое време се ставаат на респиратор“, додава Марковски.

Тој објасни дека позитивен тест на коронавирус без симптоми не е болест, туку може само да е инфекција.
tv21

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...