16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев со порака за меморандумот на соседите - Маму ви ибам врховистичко

Апасиев со порака за меморандумот на соседите – Маму ви ибам врховистичко

Преку официјалната страница на политичарот – пратеник Димитар Апасиев на Фејсбук од синоќа е упатена нова порака.

На официјалната фејсбук страница на пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев доцна синоќа е поставена ударна фотографија, која испраќа соодветна порака со која тој веднаш предизвика голема посетеност и бројни коментари.

За пораката што сака да ја испрати, од партијата Левица упатуваат да се прочита во релевантен научен извор за тоа што е врховизмот.

Партијата Левица, преку своите двајца пратеници вчера во Собранието на Македонија поднесе Декларација за отфрлање на бугарскиот меморандум.

Објаснувајќи ја нејзината содржина, Апасиев на новинарите, меѓу другото, им рече дека со третата точка од Декларацијата се бара од Владата, од премиерот, неговите заменици и министерот за надворешни работи „да бидат поагилни, подржавнички, пожестоки во нивните дипломатски напори за одбрана од намерните иредентистички напади и провокации кои доаѓаат од страна на (нео)врховистичките, михаиловистичките и великобугарските центри на нашиот источен сосед”.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...