17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСемејството на поранешниот пратеник Амди Бајрам и покрај препораките, организира масовен погреб...

Семејството на поранешниот пратеник Амди Бајрам и покрај препораките, организира масовен погреб за својот сопруг, родител и дедо

Претходно синот на бајрам, Габриел на социјалните мрежи апелираше до присутните за придржување до мерките за КОВИД 19, да носат маски и да држат дистанца.

-Со почитувањето на овие препораки ќе покажеме почит кон нашиот великан и татко, и нема да оставиме можност овој тажен ден за семејството и ромската нација да биде оцрнет.

Поворка до вечно почивалиште тргна од семејната куќа на во Бутел.

Од Управата на градските гробишта Бутел ја демантираа веста дека поранешниот пратеник ќе биде погребан во Алејата на великаните, туку во делот на гробиштата наменет за исламски верници.

Амди Бајрам почина вчера во приватна клиника во Скопје. Попладнето беше соопштено дека посмртниот тест на Бајрам покажал дека тој бил заразен со Ковид 19. Неговиот син Габриел во меѓувреме за „Фокус“ изјавил дека неговиот татко пред 3 дена направил тест и истиот бил негативен, а од болницата им рекле дека Бајрам починал од мозочен удар, а не од коронавирус.

Долгогодишниот политичар пред една недела беше на свадбата на неговата внука која се одржа во Турција, а на која присуствуваа 600 гости, од кои половината од Македонија. Директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, доктор Александар Стојанов препорачува сите луѓе што од Македонија отпатувале на свадбата да бидат изолирани дома, додека екипите од ЦЈЗ да постигнат да ги анкетираат и да ги најдат оние што се во висок ризик да бидат заразени со Ковид 19.

-Центарот за јавно здравје во Скопје прави напор за спроведе епидемиолошка анкета на контактите во изминатите денови , но дел од членовите на семејството Бајрам не сакаат да соработуваат. – вели за Канал 5 директорот Стојанов.

Во Шуто Оризари денеска е ден на жалост, а Советот на општината одржа комеморативна седница по повод ненадејната смрт на поранешниот пратеник и лидер на“Сојузот на Роми”.
kanal5

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...