16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСинот на Амди Бајрам за погребот: Нема да оставиме можност овој тажен...

Синот на Амди Бајрам за погребот: Нема да оставиме можност овој тажен ден за ромската нација да биде оцрнет

Некогашниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам почина вчера во клиниката „Филип Вотри“. Попладнето беше соопштено дека посмртниот тест на Бајрам покажал дека тој бил заразен со Ковид 19. Неговиот син Габриел Бајрам во телефонски разговор за „Фокус“ рече дека неговиот татко пред 3 дена направил тест и истиот бил негативен, а од болницата на Жан Митрев им рекле дека Бајрам починал од мозочен удар, а не од коронавирус.

Амди Бајрам ќе биде погребан денеска во 14 часот во Алеата на великаните на гробиштата во Бутел, а неговиот син на Фејсбук повика сите кои ќе дојдат да му оддадат почит да ги почитуваат мерките и препораките.

„Пријатели поворката до вечното почивалиште на мојот татко Амди Бајрам ке тргне  во 14.00 часот од нашата семејна куќа во Бутел.

Согласно препораките Ве молам сите кои ќе бидат дел од поворката да држат соодветма социјална дистанца и задолжително да носат маски.

со почитувањето на овие препораки ќе покажеме почит кон нашиот великан и татко и нема да оставиме можност овој тажен ден за семејството и ромската нација да биде оцрнет.

Ви благодарам за разбирањето“, напиша Габриел Бајрам.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...