Со молотов коктел се обиделе да го запалат Институтот за заразни болести во Германија

Инцидентот се случил во текот на ноќта, а чуварите во институтот, кој ја советува владата за мерките за сузбивање на пандемијата со коронавирусот, биле сведоци на нападот, пренесе „Ројтерс“.

 

Напаѓачите кои не се фатени, скршиле еден прозорец од зградата, се наведува во соопштението од полицијата. Никој не е повреден.

Берлинската полиција истражува дали нападот бил политички мотивиран, се наведува во соопштението.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here