19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветСо молотов коктел се обиделе да го запалат Институтот за заразни болести...

Со молотов коктел се обиделе да го запалат Институтот за заразни болести во Германија

Инцидентот се случил во текот на ноќта, а чуварите во институтот, кој ја советува владата за мерките за сузбивање на пандемијата со коронавирусот, биле сведоци на нападот, пренесе „Ројтерс“.

 

Напаѓачите кои не се фатени, скршиле еден прозорец од зградата, се наведува во соопштението од полицијата. Никој не е повреден.

Берлинската полиција истражува дали нападот бил политички мотивиран, се наведува во соопштението.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...