19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаКараџоски: Тестовите за корона не се тестови за бременост, па да се...

Караџоски: Тестовите за корона не се тестови за бременост, па да се продаваат во сите апотеки, за тоа има протокол.

Првиот човек на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџоски денеска одржа прес-конференција заедно со министерот за здравство, Венко Филипче.

Караџоски на денешната прес-конференција откри дека во просек околу 80% од потврдените случаи на коронавирус во земјава се асимптоматски, а од 12 до 14% се со лесна клиничка слика – покачена телесна температура и омалаксаност. Од 2 до 4% завршуваат со хоспитализација и воспаление на белите дробови, додека 1 до 4% од пациентите завршуваат на респиратор.

На прашањето дали тестовите би можеле да се продаваат во аптеките, Караџоски истакна дека тоа „не се тестови за бременост“ и постојат посебни протоколи кои мора да се почитуваат.

Министерот за здравство, Венко Филипче меѓу другото откри дека најголемиот дел од починатите како последица на коронавирусот, имале други хронични болести.

„Огромен процент од пациентите имале тешка форма на некаква хронична болест, над 85% од пациентите се со коморбидитети. Исто така, голем дел од нив предоцна доаѓаат во болница“, изјави Филипче.

Претседателот на Комисијата за заразни болести и министерот за здравство меѓу другото потврдија дека утре ќе се отворат нови простории во ИЈЗ со што ќе се забрза процедурата за тестирање.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...