13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Филипче го осуди масовниот погреб на Амди Бајрам.

Филипче го осуди масовниот погреб на Амди Бајрам.

Translate (Eng):[gtranslate]

Според министерот за здравство, Венко Филипче големиот собир за време на погребот на Амди Бајрам е за осуда, но вели дека тие не можеле да влијаат.

-Без намера да ги навредам чувствата на семејството, но ние од почетокот осудуваме вакви настани. И овој, апосолутно. Тоа не треба да се случува, граѓаните треба да се свесни. Како што знаете изминатиов период за жал се случуваа и свадби и прослави, иако се забранети. Мора да знаете дека полицијата многу поревносно работи отколку кога беше техничката влада. Но, за некои настани едноставно не можеме да влијаеме. Кога Чулев беше, имаше настани кога можеше нешто да се направи, рече Филипче во интервјуто на телевизија Телма.

РЕКЛАМА
- Реклами -