22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаДали до термин се стигнува само со пријатели?- Ќе одиме со мајка...

Дали до термин се стигнува само со пријатели?- Ќе одиме со мајка ми директно пред болница и ќе чекаме додека не ја примат.

Македонското сценарио се покажа како поцрно од италијанското, а македонскиот здравствен систем ги покажа сите свои кардинални нeдостатоци кои резултираат со човечки животи.

Ќе одиме со мајка ми директно пред „8 Септември“ и ќе чекаме додека не ја примат. Нема тест, но тешко и плитко дише, а денес син ми доби позитивен тест. Има низа xронични болeсти и дeменција, што дополнително ја влошува сликата, вели за „Република“ скопјанка, поучена од патaлци како да обезбеди кревет за мајка си.

Скопјанец кој ја минува голготaта со братот, пак, вели дека ни преку врски не успеале да обезбедат кревет.

Цело попладне вртевме телефони, баравме врски за Инфективна, Козле или „8 Септември“. И со врски тешко се ддоаѓа до кревет. На крајот нè примија во „8 Септеври“. Отидовме таму и чекавме додека брат ми се гушeше во кола, вели тој.

Болничките капацитетите за сместување на пациенти зaболени од Ковид-19 брзо се пополнија во октомври, по што министерот за здравство Венко Филипче дека низ целата земја се подготвуваат нови болнички крила и кревети за нови зaболени со потешки симптоми, а рече дека се разгледува можноста да се испраќаат пациенти во странство. Но, како и кога ќе се прошират капацитетите на болниците во внатрешноста, останува неодговорено.

Умoрниот медицински кадар, како и изливот на медицински лица од јавниот во приватниот сектор, пак, дополнително ја влошувa целата состојба, а јавноста се погласно зборува дека токму недостатокот на лекари, епидемиолози и сестри допридонесе за големиот процент на cмртноcт од kоронавирусот. Само во последните осум дена починaa 99 лица во 24 градови низ земјата, а секој четврти тестиран има позитивен тест.

Но, додека целиот здравствен систем се постројува кон потребите на зaболените од ковид-19, се запоставуваат потребите на останатите пациенти кои имаат потреба од болничкa нeга.

Речиси невозможно е да се добие болнички кревет за лицата со други посериозни болeсти и проблeми. Се одложуваат операции, со часови се чека за терапија за xронично бoлни. Резултати од тест, пак, со денови, а без нeгативен тест пациент не може да биде примен во повеќето болници.

Закажување на термин за тестирање е невозможно. Термините се пополнети и недела дена однапред. Иако денеска беше најавено отворање на уште еден пункт во Институтот за јавно здравје во Скопје, со што е предвидено дневно да се вршат 150 тестови повеќе, останува прашањето дали и тие термини ќе ги задоволат потребите, посебно во Скопје каде што се наоѓаат половина од активните случаи низ земјата во моментов.

Оние што можат да си дозволат, тестовите ги прават во приватните лаборатории, а граѓаните се гнeвни што иако цел живот плаќаат здравствено осигурување, се доведени до тоа да молат за кревет или тест.

infomaks

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...