18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Доколку се зарази некој со корона од моите вработени ќе биде казнет...

Доколку се зарази некој со корона од моите вработени ќе биде казнет !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Сопственик на хрватска компанија ги казнува вработените кои ќе завршат во самоизолација поради коронавирусот.

Ѓуро Хорват е сопственик на компанијата „Техникс“ кој на сите свои вработени им упатил допис дека ќе ги казнува доколку завршат во самоизолација.

На овие работници платата ќе им ја намали за 10 отсто.

РЕКЛАМА

„Донесовме мерка за дестимулирање на луѓето кои се во таков однос кон сопственото здравје и кон компанијата затоа што нѝ недостасуваат 20 луѓе. Истовремено, тие пари ги насочуваме на оние вработени и менаџери кои се здрави и кои одговорно се однесуваат, сакаме микроорганизација на свеста на сопствена одговорност. Сите мораме да се вклучиме, секоја локална заедница, компанија“, рекол Хорват за ХРТ.

Неговата компанија навистина ги казнила со 10 отсто од плата оние кои завршиле во самоизолација. Вели дека ако некој оди во кафуле и се зарази, тогаш сам го предизвикал тој дел од нездравиот живот.

- Реклами -