12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерот Оливер Спасоски имал контакт само со неговата сопруга.

Министерот Оливер Спасоски имал контакт само со неговата сопруга.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пред два дена објави дека е позитивен на Ковид-19.

Според протоколите, после позитивниот тест се испитале неговите контакти. Од Владата рекле дека уште од првиот момент најтесниот круг од кабинетот на министерот се во самоизолација и чекаат насоки од здравствените власти.

Сепак, само едно лице од сите контакти на министерот Спасовски ќе оди во самоизолација, епидемиолозите оцениле дека останатите не се во ризик.

„Издадено е едно решение по основ на контакти по спроведена епидемиолошка анкета на лицата кои биле во контакт, и оценето е дека само за едно лице постои ризик од среден односно висок степен на загрозеност“, рекла директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирена Сотирова-Бухова, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција на Инспекцискиот совет.

Оттаму не го откриле идентитетот на лицето, но „Фокус“ пренесува дека сопругата на минисерот е единствениот негов контакт кој оди во самоизолација.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...