16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСтанков: Не може умрел човекот во сообраќајна незгода а бил позитивен па...

Станков: Не може умрел човекот во сообраќајна незгода а бил позитивен па ајде сега ќе го пишиме од Корона !!!!

„Не сите починати кај кои бил детектиран вирусот треба да бидат во групата починати од ковид-19. Потребни се прецизни упатства кога некое починато лице треба да се вметне во бројката на починати од ковид-19. За да потврдите причина за смрт од ковид-19 мора да имате неоспорни докази дека таа смрт настанала од инфекцијата со вирусот”, вели за МКД.мк директорот на Институтот за судска медицина и криминалистика, Александар Станков.

Смртноста на пациентите што заболуваат од ковид-19 во нашата земја станува сѐ поголема. Бројот на починатите во последниве денови стаса и до над 20 за еден ден, што е највисока бројка од почетокот на пандемијата. Меѓу нив, според изјавите на министерот за здравство Венко Филипче, најголем процент се со коморбидитети и над 60 години, но во листата на починати има и пациенти на возраст од 35 и 41 година.

Директорот на Институтот за судска медицина и криминалистика за МКД.мк го појаснува прашањето дали сите пациенти, вкупно 963 до денес, треба да се најдат во статистиката на пациенти починати од ковид-19 и како може да се утврди вистинската причина за смртта.

„Единствен правилен начин за утврдување на причината за смрт е извршување на судско-медицинска или патолошко-анатомска обдукција. Кај оние случаи кај кои нема извршено обдукција, до евентуалната причина за смрт може да се дојде со исцрпна анализа на медицинската документација. Иако тоа не е правилниот начин, тоа ни е единствениот преостанат. Сепак, пак нема да дојдеме до точната причина за смрт бидејќи научниот став и ставот на Институтот е многу добро познат, нема причина за смрт без обдукција. Најблиску до вистината ќе бидеме кај оние случаи кои починале во болнички услови. За нив има исцрпна медицинска документација врз основа на која би можеле да се дојде до приближната причина за смрт. Проблематични засекогаш ќе останат оние што се починати вонболнички услови, односно оние што се починати дома или смртта настапила при нивниот прием во болница. Кај овие случаи сигурноста за нивната причина за смрт е минимална. Сите случаи починати во домашни услови, на пат кон болница или кратко време по приемот во болница, претставуваат индикација за судско медицинска обдукција. За жал тоа не е направено“, појаснува д-р Станков.

Пишува: Mkd.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...