23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Музичарите не прифаќаат државна помош од 6.000 денари

Музичарите не прифаќаат државна помош од 6.000 денари

Translate (Eng):[gtranslate]

Одлуката за помош во вид на платежна картичка од 6.000 денари за естрадните уметници и останатите музичари коишто не остваруваат приходи во сите изминати месеци, не ја прифаќаме и јавно се оградуваме – порачаа од Здружението за унапредување на правата на музичарите, „Музика – Сега!“.

Тие очекувале преговорите со власта кои веќе биле започнати да продолжат и да се најдат конкретни решенија, со цел помош на музичката фела, која поради пандемијата се наоѓа во незавидна состојба.

fokus

РЕКЛАМА
- Реклами -