9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Др Ненад Лазаров- Допрва следува најлошото, следната седмица очекуваме по 1300 случаи...

Др Ненад Лазаров- Допрва следува најлошото, следната седмица очекуваме по 1300 случаи на Ковид дневно

Translate (Eng):[gtranslate]

Д-р Ненад Лазаров, матичен лекар, во интервју за „Фокус“ изјавува дека допрва доаѓа најлошото . „Веќе не се издржува ситуацијата и , преморени сме. Но, допрва ќе доаѓа најлошото. Ова е очекувано, со оглед на однесувањето на многу луѓе. Оваа бројка е од заразени од минатата седмица, па ќе доаѓаат нови кои во меѓувреме се заразиле.

Ако оваа седмица имаме од 600 до 800 случаи, наредната седмица треба да очекуваме 1200-1300 случаи дневно“, вели во интервјуто д-р Лазаров

Како што додаде матичниот лекар, мора рапидно да се зголеми бројот на тестирања и поголем број на луѓе да се ставаат во изолација.

РЕКЛАМА

Досега се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19, а најголем дел од заразените се од Скопје.