18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Размислуваме за целосно затворање на државата

Размислуваме за целосно затворање на државата

Translate (Eng):[gtranslate]

Размислуваме за сите мерки, вклучувајќи локално, регионално, па дури и целосно затворање на државата, рече во вчерашните телевизиски гостувања претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски.

„Прво да видиме дали новите мерки кои се донесени ќе дадат резултати. Најлесно е да предложиме карантин на целата територија“, рече Караџовски „Трилинг“ на 24 вести.

Според Караџовски, лицата кои најчесто се заразуваат се на возраст меѓу 20 и 40 години и дека тие се оние кои го шират вирусот.

РЕКЛАМА

„Ова е опасно заразување, да не се занесуваме, сите сме во опасност, постарите генерации се поизложени, но може да почине и човек без хронично заболување“, предупреди Караџовски.

- Реклами -