12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Заев: До година ќе ги кренеме платите за 10% во здравството !!

Заев: До година ќе ги кренеме платите за 10% во здравството !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Oбезбедуваме 54 милиони денари за награда на здравствените работници и помошно-техничкиот персонал, кои се борат против Ковид-19. Од почетокот на кризата, но и претходно, Владата предводена од #СДСМ презема сериозни чекори за унапредување на здравствениот систем и за зајакнување на неговите капацитети, објави вечерва премиерот Зоран Заев на својот фесбук-профил.

Посочува дека состојбата со коронавирусот е сериозна. Затоа, нагласува, како одговорна партија постојано инвестираме во нашиот здравствен систем, кој со месеци е во борба со пандемијата од квид-19.

– Следната година следува зголемување на платите во здравството за 10 отсто. Нашата намера е платите во јавното здравство до 2024 да бидат за 40 отсто повисоки од денес – истакна премиерот.

РЕКЛАМА
- Реклами -