19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа народот 183 амбулантни возила, за министерствата и општините – 2.645 автомобили

За народот 183 амбулантни возила, за министерствата и општините – 2.645 автомобили

Во Македонија има вкупно 183 амбулантни возила за потребите на граѓаните кои им се ставени на располагање на 47 здравствени институции, објави ТВ.21 по вчерашниот скандалозен случај во кој директор на струмичката болница побара донации од граѓаните за купување ново амбулантно возило.

Но, затоа министерствата и општинитеимаат на располагање 2.645 патнички возила.

Директорот на струмичкаѕта болница, неколку часови подоцна го повлече постот, а до вечерта се јави поранешниот портпарол на СДСМ Костадин Костадинов кој објави дека „во консултации во Зоран Заев и мининистерот Венко Филипче“ обезбедено е амбулантно возило за Струмица кое ќе стигне – за два месеци.

Пред оние 60 кои се очекуваат како донација од Кина.

ТВ.21 се повика на базата на податоци што Центарот за граѓански комуникации ја објави во октомври 2018 година) и објави дека на секое 15-то патничко возилон во сопственост на администрацијата во земјава, доаѓа по едно амбулантно возило.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...