21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија За народот 183 амбулантни возила, за министерствата и општините – 2.645 автомобили

За народот 183 амбулантни возила, за министерствата и општините – 2.645 автомобили

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Македонија има вкупно 183 амбулантни возила за потребите на граѓаните кои им се ставени на располагање на 47 здравствени институции, објави ТВ.21 по вчерашниот скандалозен случај во кој директор на струмичката болница побара донации од граѓаните за купување ново амбулантно возило.

Но, затоа министерствата и општинитеимаат на располагање 2.645 патнички возила.

Директорот на струмичкаѕта болница, неколку часови подоцна го повлече постот, а до вечерта се јави поранешниот портпарол на СДСМ Костадин Костадинов кој објави дека „во консултации во Зоран Заев и мининистерот Венко Филипче“ обезбедено е амбулантно возило за Струмица кое ќе стигне – за два месеци.

РЕКЛАМА

Пред оние 60 кои се очекуваат како донација од Кина.

ТВ.21 се повика на базата на податоци што Центарот за граѓански комуникации ја објави во октомври 2018 година) и објави дека на секое 15-то патничко возилон во сопственост на администрацијата во земјава, доаѓа по едно амбулантно возило.

- Реклами -