17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаРеакции -Бугарија решена да не избрише- Македонија треба да признае дека јазикот...

Реакции -Бугарија решена да не избрише- Македонија треба да признае дека јазикот и идентитетот се бугарски или ќе блокира

Никој од Владата досега не реагираше на изјавата на бугарската министерка за надворшени работи Екатерина Захариева која вчера тврдеше дека Македонија треба да признае дека македонските јазик и идентитет се со бугарски корени. Сепак изјавата испровоцира доста реакции. Гералд Кнаус од ЕСИ и Флориан Бибер од Универзитетот во Грац, преку Твитер, споделија свои ставови за ставот на шефицата на бугарската дипломатија.

„Замислете Германија да инсистира дека Австрија треба да признае германските корени, заканувајќи се со тензии ако не го направи тоа!„Замислете Шведска да ѝ го прави тоа на Норвешка. Чесите ова да им го кажат на Словаците. Апсурдно? Да! Тоа е она што го прави Бугарија, уривајќи го кредибилитетот на политиките на ЕУ за Балканот“, пишува Кнаус од Европската иницијатива за стабилност.

Флориан Бибер, професор на Универзитетот во Грац кој е добар познавач на состојбите на Балканот напишал:

„Ернест Ренан го знаеше тоа подобро: Постоењето на нација е секојдневен референдум, исто како што постојаното постоење на индивидуа е вечна афирмација на животот“, вели Бибер.

Бугарија не го оспорува правото на Република Северна Македонија на самоопределување, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ние сме подготвени да ја потврдиме сегашната реалност, но тие треба да ја признаат историската вистина, рече Захариева за Ројтерс.

– Нашата загриженост е поврзана со постојаните тврдења на РСМ кон македонско малцинство во нашата земја. Ако тие ги препознаат корените на нивната нација и јазик, ова ќе заврши, додаде таа.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Денеска (24.05.2024) во 01.00 часот во СВР Скопје, Н.С.(18) од с.Арнакија, скопско, пријавил дека на 23.05.2024 околу 23.30 часот на регионалниот пат Тетово-Скопје, во...

Пецаков: На овој убав празничен ден ја имаме честа да оддадеме почит и благодарност на првите апостоли на Словените, кои ни го оставија најдрагоцениот...

На овој убав празничен ден ја имаме честа да оддадеме почит и благодарност на првите апостоли на Словените, кои ни го оставија најдрагоцениот подарок,...

Еден од доајените на македонското глумиште, актерот Лазар Бараков, денес полни 70 години

Еден од доајените на македонското глумиште, актерот Лазар Бараков, денес полни 70 години. Роденденот со емотивна порака, и желба да доживее барем до 100 години,...