19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа само шест месеци од пандемијата, јавниот долг на земјава пораснал за...

За само шест месеци од пандемијата, јавниот долг на земјава пораснал за над 1 милијарда евра

За само шест месеци од пандемијата, до септември јавниот долг на земјава пораснал за над 1 милијарда евра. Економската криза и забрзаното задолжување се главните теми околу кои расправа Собранието.

Северна Македонија должи над 6,5 милијарди евра, откако јавниот долг се искачи на 60,7 проценти од БДП. За само шест месеци од пандемијата, до септември годинава, јавниот долг на земјава пораснал за над 1 милијарда евра или за 9,3 проценти и изнесува 6 милијарди 571 милион евра. Ваквите податоци пристигнуваат во исто време додека во Собранието веќе четврти ден се расправа за вториот ребаланс годинава, со чија реализација е поврзан пакетот мерки за последиците од ковид-кризата.Во меѓувреме црни прогнози стигнуваат и од Меѓународниот монетарен фонд кој најави дека светот запаѓа во длабока рецесија предизвикана како последица на пандемијата со Ковид -19.

ММФ очекува глобалниот бруто домашен производ (БДП) да падне за 4,9 проценти оваа година, Светската банка (СБ) предвидува пад од 5,2 проценти, а Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) проценува дека падот ќе биде 6 проценти.

Расправа

Економската криза и забрзаното задолжување се главните теми околу кои веќе четири дена се расправа во македонското Собрание. Опозицијата смета дека четвртиот пакет мерки нема да ги даде посакуваните ефектите и дека дефицитот нема да може да се покрие од сопствени ресурси бидејќи стопанството е пред колапс поради што ќе мора да има ново задолжување.

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ оцени дека со ваков ребаланс нема да се решат проблемите во државата, туку само ќе се зголемуваат. Според него, овој ребаланс и четвртиот пакет мерки ќе го доживеат истото што и претходните три пакети мерки, односно околу 50 проценти реализација. Милошоски смета дека е погрешно тоа што капиталните инвестиции во градежништвото се намалени и што се скратени средства во образованието.

„Реализацијата на првите три пакети мерки е 54 проценти. Тоа е поразителен факт што покажува поразително планирање или немање на тим којшто ги креира мерките. Овој ребаланс ќе го доживее истото како и претходните мерки“, рече Милошоски.

DW.COM

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...