17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаБрнс совтеникот на Доналд Трамп: Македонија е нашиот приоритет, а македонскиот народ...

Брнс совтеникот на Доналд Трамп: Македонија е нашиот приоритет, а македонскиот народ наш сојузник

Марк Брнс, еден од најблиските соработници на американскиот претседател Доналд Трамп во пресрет на американските избори даде интервју за македонскиот портал Медиа.мк во кој зборува и за амриканкста политика на Балканот и во Македонија.

Брнс смета дека на Балканот постојат сериозни проблеми и конфликти подолг период и дека претседателот Трамп има фокус тие конфликти да се решат колку е можно поскоро, ставајќи приоритет пред се на економската и политичка соработка на Балканот каде САД има намера да земе свое учество во тие решавања. САД има стартешки партнери на Балканот, истакна Брнс, меѓу кои е и Македонија, и Трамп е силно заинтересиран за иднината на Македонија која, и преку НАТО, е во врвот на американските интереси.

Во своите изјави, Брнс, совтеникот на Доналд Трамп, го употребува изразот Македонија и македонски народ, и ги повикува сите граѓани на САД со македонско потекло да гласаат за Доналд Трамп кому “подршката му е потребна повеќе од било кога…“

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...