18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Еден од терористите во Виена е албанец од Македонија

Еден од терористите во Виена е албанец од Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Главниот уредник на австрискиот неделник „Фалтер“, Флоријан Кленк сподели информација дека еден од терористите кои синоќа во Виена извршија напад, при што убија четворица минувачи, а ранија најмалку 15 луѓе, е Албанец кој израснал во Австрија, а неговите родители се со потекло од Македонија, пишува „Ројтерс“..

Кленк  на Фејсбук напиша: „Направив истражување за терористите. Неговото име е Куртин С., роден во 2000 година. На возраст е од 20 години. Роден и израснат во Виена, а има албански корени.  Неговите родители се од Северна Македонија и не биле свесни за исламистичките погледи на синот. Момчето пак, било на радарот на властите како еден од околу 90 австриски исламисти кои сакале да заминат за Сирија. Тој во јули бил спречен да го направи тоа. Полицијата не сметала дека тој може да изврши терористички напади во Виена“, пишува Кленк.

РЕКЛАМА
- Реклами -