17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата донесе одлука: Сите вработени кои ќе бидат ставени во изолација поради...

Владата донесе одлука: Сите вработени кои ќе бидат ставени во изолација поради коронавирус ќе добиваат 100% плата…

Владата донесе одлука сите вработени кои ќе бидат ставени во изолација поради коронавирус, без разлика дали се суспектни или заразени, да добијат целосен надоместок за плата. Законските регулативи остануваат исти. За време на боледувањето работодавачот плаќа само 15 дена, а потоа одговорноста преминува врз Фондот за здравствено осигурување. Оваа одлука на Владата, како што информираше вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, ќе се однесува на јавниот и на приватниот сектор.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...