30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија ОСТАВЕН ДА СКАПУВА ВРЕДЕН МЕБЕЛ ОД МАТИЧНОТО ВО СКОПЈЕ ИЗРАБОТЕН ПРЕД 70...

ОСТАВЕН ДА СКАПУВА ВРЕДЕН МЕБЕЛ ОД МАТИЧНОТО ВО СКОПЈЕ ИЗРАБОТЕН ПРЕД 70 ГОДИНИ ОД ГОЛЕМИОТ РЕЗБАР НЕСТОР АЛЕКСИЕВ-МИРЧЕВСКИ

Translate (Eng):[gtranslate]

Вреден мебел изработен пред 70 години од врвниот резбар Нестор Алексиев-Мирчевски, копаничар сo меѓународна слава и последен од големата тајфа на вакви уметници во Македонија, е оставен да скапува во поранешното Матично во Скопје, кое веќе пет години е затворено за склучување брак. Почетокот на градежните работи за реконструкција на објектот кој со години беше затворен, го покажа вредниот мебел кој сосем незаштитен е оставен да скапува во бараката во дворот на Општина Центар. Станува збор за столиците и масата на која младенците седеа при склучување на бракот и витрината во која се чуваа потребните документи.

Овој скапоцен мебел кој веќе има и историска вредност е оставен целосно непокриен, без никаква заштита па макар било и обичен најлон.

Изработени од дрво од орев и со специфична резбра, парчињата изгледаат уникатно и токму тоа наведува дека се изработени од Алексиев-Мирчевски, кој ваков кабинет направил и за вилата на Бриони на југословенскиот претседател Јосип Броз Тито.

РЕКЛАМА

Сега овие парчиња мебел стојат затрупани со прашина, отпад, а парчиња од таванот кој се распаѓа паѓаат врз нив. И покрај почетокот на градежните работи во понеделникот, мебелот не е изваден од објектот за да не биде оштетен при градежните работи, украден или исфрлен.

Текстот е објавен во Сакам да Кажам

Целосниот текст прочитајте го на следниопт линк  сдк.мк

- Реклами -