12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче со апел до граѓаните: Ве молам да не се излегува од...

Филипче со апел до граѓаните: Ве молам да не се излегува од дома, работата е крајно сериозна !!!!

Министерот за здравство,Венко Филипче, денеска уште една апелираше до граѓаните сериозно да ја сфатат состојбата со корона вирусот и да ги почитуват мерките.

„Состојбата е крајно сериозна, здравствениот систем е максимално мобилизиран да одговори на предизвикот. Да се заблагодарм на сите здравствени работници за надчовечките напори. Знам дека се преморени, но верувам дека ќе одговориме на овој огромен здравствен предизвик. Бараме поддршка од сите, од медиумите, од граѓаните. Колку и пати да е повторено, клучот во битката е доследно почитување на мерките“, рече Филипче.

Тој побара од граѓаните да не излегуваат од дома ако немаат потреба.

„Вирусот е широко распространет, и најмало невнимание може да значи инфекција. Имаме одлични мерки, и засега не се потребни дополнителни рестрикции. Апелирам да се почитуваат сега мерките, да не се излегува од дома ако се нема потреба, само до маркет, работа или училиште… Само солидарни можеме да се справивме со кризата“, истакна Филипче.б

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...