17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев- И во време на светска криза нашата држава има пари и...

Заев- И во време на светска криза нашата држава има пари и капацитет

Со веќе усвоениот ребаланс на Буџетот за 2020 година, обезбедуваме 470 милиони евра за реализација на четвртиот пакет економски мерки , за поддршка на граѓаните и економијата, за справување со последиците од пандемијата со КОВИД-19, напиша премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил.

„Дополнително, обезбедувме средства за 19 капитални, локални проекти, важни за граѓаните ширум земјава:

Скопје – Реконструкција на Универзална сала

Куманово – Реконструкција на спортска сала Соколaна

Пробиштип – Проект за техничка вода за индустриска зона

Крива Паланка – Канализација Бурови бавчи и Бојанов дол

Кочани – Кружни текови на улица Теодосија Пенов

Охрид – Имплементација на препораките на УНЕСКО

Маврово Ростуше – Еколошко решение за управување со отпад

Центар Жупа – Реконструкција на улица Илиска Краста

Штип – Конзоли за пешаци

Валандово – Изградба на пат Чалакин-Татарни

Прилеп – Улица Кеј Први Мај

Дојран – Дел од канализациона мрежа с. Фурка

Демир Капија – Изградба на канализација

Чаир – Систем за водоснабдување

Тетово – Цевки за систем за водоснабдување

Сарај – Канализациона мрежа

Кичево – Изградба на ОУ с. Црвица

Скопје – Почеток на изградба на клучка кај Момин Поток

Скопје – Почеток на изградба на мост во Карпош 4 кон улица Скупи.

И во време на светска економска криза, државата има пари, има капацитети да застане зад сериозни капитални инвестиции на локално ниво. Грижата за граѓаните на централно и локално ниво продолжува“, напиша Заев.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...