12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаЗабаваНа градоначалничките избори во Кентаки победи Булдог со 13.143 гласа !!!

На градоначалничките избори во Кентаки победи Булдог со 13.143 гласа !!!

Освен изборите за Белата куќа и Конгресот, граѓаните на еден мал град во Кентаки бирале и градоначалник. Ова и не би била некоја вест ако градоначалниците на Ребит Хеш не се секогаш кучиња.

Францускиот булдог Вилбур Бист победил во трката за градоначалник со 13.143 гласа, со што станал и најпопуларниот градоначалник на тој град. Одзивот бил рекорден со 22.985 гласови.

Бист не е прво куче на чело на градот, бидејќи сите градоначалници на Ребит Хеш се кучиња уште од 90-тите години. Граѓаните гласаат така што на ливчето го пишуваат името на кандидатот за кој гласаат, а потоа донираат долар за историско здружување на градот.

Вилбур Бист го победил пит булот Бринет Палтроу, кој бил градоначалник од 2017-та година.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...