19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаЗабаваОд загадувањето: Ковид19 примен на пулмологија во тешка состојба.

Од загадувањето: Ковид19 примен на пулмологија во тешка состојба.

Доцна синоќа, поради компликации со дишењето од загадениот воздух, на Клиниката за пулмологија во Скопје бил донесен вирусот Ковид-19, во тешка состојба и со минимални знаци на живот.

По приемот тој веднаш бил тестиран и откако било утврдено дека е позитивен на коронавирус, дежурниот доктор започнал да го прегледува, но бидејќи немал упат од матичен лекар, прегледот бил прекинат, а тој бил испратен на домашно лекување.

Кооперација се обиде да стапи во контакт со заболениот, кој револтиран од третманот на кој бил изложен, најави протест на кој тој и неговите колеги вируси ќе побараат од државата подобра здравствена заштита и бесплатни маски за да се заштитат од загадувањето.

Коперација

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...