9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Алфа: Починати со ковид ги нема во билтените на МЗ, јавноста се...

Алфа: Починати со ковид ги нема во билтените на МЗ, јавноста се сомнева во игра со бројките?!

Translate (Eng):[gtranslate]

Двајцата браќа од Кавадарци едниот на 21 другиот на 26 годишна возраст кои неделава, за само три дена ја загубија битката со коронавирусот и 38 годишниот Виничанец кој почина во средата, ги нема никаде во дневните статистики на МЗ. Медиумите известија за нивната смрт, но тие не се заведени како жртви на короната. И онака вознемирената јавност, почна да се сомнева, дека можеби, се прават манипулации со бројките.. Дури, и дека, здравствените власти, свесно го кријат точниот број на починати.

Нелогичности има и во бројот на пацинети на респиратор. Во ГОБ “8 – ми Септември” во Четвртокот 13 пацинети биле на респираторна машина, за следниот ден, да има само тројца. Каде се останатите 10 пацинети? Дали оздравеле и биле тргнати од респиратор, или пак починале ? Ова уште повеќе ги засилува сомнежите во јавноста– какви бројки пласираат надлежните.

Дека нешто не е во ред со бројките на починати и заразени , реагираат и граѓаните на социјалните мрежи.

РЕКЛАМА

Од ресорното министерство и денеска не добивме конкретен одговор. Ни повторија дека треба да проверат. И вчера министерот Филипче го прашавме за овие нелогичност…според него нормално било бројките понекогаш да доцнат.

“Некогаш можеби статистиката касни неколку дена. Како се работата податоците и тоа е единствената причина иако објавата е истиот или веќе следниот ден.Но дозволете да проверам.” – изјави министерот Венко Филипче.

Инаку, состојбата со коронавирусот е крајно сериозна. Бројот на новозаразени пациенти со Ковид-19 секојдневно расте, а болничките капацитети забрзано се пополнуваат. Исполнети се сите кревети на инфективна и во модуларната болница, сега спасот ќе се бара со капацитетите на интерните клиники на Гастро, Очно, Неврологија.

Дека состојбата е целосно излезена од контрола и дека нема услови за нега на ковид пацинети денеска повторно алармираа за Алфа, медицинските лица од Центарот за ТБЦ. Велат, примаме пациенти со последни сили. Состојбата е речиси очајна. Онаму каде што имавме простории со 7 кревети, сега веќе има 10 кревети, онаму каде што имавме четири кревети, сега веќе има 6, се жалат нашите извори, кои додаваат и дека имаат голем недостиг на медицински лица за да можат да се справат со потребите на ковид пациентите.

alfa