19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаМомче и неговата мајка позитивни на Ковид-19 одбиле да носат маска, при...

Момче и неговата мајка позитивни на Ковид-19 одбиле да носат маска, при што момчето со тупаници го нападнал болничарот на Пулмологија.

Завчера во Клинички центар во Скопје се случил сериозен инцидент предизвикан од двајца ковид позитивни пациенти и негови другари.

Инцидентот кој се случил во модуларната Ковид амбуланта на Пулмологија ја предизвикало момче кое дошло со мајка му, а и двајцата биле позитивни на ковид 19, пишува порталот Либертас.

Двајцата без маски сакале да влезат во амбулантата и кога биле опоменати да не влегуваат без маски и двајцата во исто време заради ковид протоколот, момчето почнало да вика и да се заканува и на крај го нападнал болничарот.

Откако си заминале тој повторно се вратил, но овој пат со група другари со возила без регистарски таблички, влегле во амбулантата и го нападнале болничарот. Кога дошла полиција тие се тепале и со полицајците и се е снимено на безбедносните камери велат за Либертас од Клиниката за пулмологија.

Пред полицијата дури и му се заканувале на болничарот дека кога ќе си оди полицијата тие ќе го ,,средат“.

Инцидентот е пријавен во МВР, велат од Пулмологија и додаваат дека ја разбираат паниката и стравот кај граѓаните од пандемијата, но не и силеџискиот однос кон медицинскиот персонал и непочитувањето на протоколот во амбулантата, кој е ист за сите.

Згора на тоа, сакаат да влегуваат без маски, се заразени со вирусот ковид 19, пишува Либертас.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...