19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветКанје Вест на изборите во САД од 160 милиони едвај собрал 60.000...

Канје Вест на изборите во САД од 160 милиони едвај собрал 60.000 гласови !!

Во последните неколку часа, кога сè уште не знаевме кој е следниот претседател на САД, бевме сигурни дека тој нема да биде Кание Вест. Раперот ја објави својата кандидатура пред неколку месеци, со партијата што ја создаде, наречена „Роденденска забава“.

43-годишникот призна дека партијата „Роденденска забава“ собрала само 60.000 гласа од околу 160 милиони. Но, политичката кариера на Вест сè уште не е завршена. Тој напиша на Твитер „Канје 2024“, сигнализирајќи уште една кандидатура на претстојните избори.

Во оваа прва кандидатура за претседател, Вест се појави на гласачкото ливче во само 12 држави, бидејќи го пропушти рокот за регистрација во другите. Тој собра најмногу гласови – 10.188 во Тенеси, држава која вообичаено ги фаворизира републиканските кандидати.

Кога Вест ја објави својата кандидатура во јули, тој рече дека неговата платформа е направена според Ваканда, кралството измислено од Црниот пантер.

Да се ​​стави крај на полициската бруталност ќе биде негов приоритет, рече тој за Форбс во едно интервју, како и чистењето на хемикалиите „од нашиот дезодоранс, нашата паста за заби“ и фокусирање на одбраната на Америка.

Зошто партијата беше наречена „Роденденска забава“?

„Затоа што кога ќе победиме, на секој му е роденден“, рече тој.

Но, кандидатурата на Вест беше предмет на многу критики и загриженост за неговото здравје. Вест подоцна започна да плаче кога зборуваше за абортус, велејќи дека неговите родители речиси го абортирале и дека сакал да ја абортира својата прва ќерка Норт.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...