Антониа: Украинското знаме треба да се вее на врвот на Еверест, како симбол на непобедливиот дух

Антонина Самоилова од Украина го искачи Монт Еверест во рамките на експедицијата која имала за цел да се покаже непобедливоста на украинскиот дух.

Украинката Антонина Самоилова оваа недела се искачила на Монт Еверест во склоп на експедицијата чија цел била да се покаже „непобедливоста на украинскиот дух“.

Сметам дека украинското знаме треба да се вее на врвот на највисоката планина на светот, особено оваа година! Како симбол на непобедливоста на духот, силата на верата и националниот карактер“, напиша таа на социјалната мрежа Инстаграм.

Таа во објавата споделила дека нејзиниот татко и брат се борат во војната.

Одлуката за искачување на Еверест била донесена во последен момент, изјавила таа за „Everest Chroniclе“. Апинистката го освоила врвот во четвртокот рано наутро.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here