21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Позитивен на ковид бесен што не го пуштиле на клиниката, собрал другари...

Позитивен на ковид бесен што не го пуштиле на клиниката, собрал другари и го претепале болничарот

Translate (Eng):[gtranslate]

На 06.11.2020 околу 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на Клиника за Пулмологија бил нарушен јавниот јавниот ред и мир со физичка пресметка меѓу Т.С.(47) и А.Р.(21).

Инцидентот кој се случил во модуларната ковид амбуланта на Пулмологија ја предизвикало момче кое дошло со мајка му, а и двајцата биле позитивни на Ковид- 19.

„Либертас“ пренесува дека мајката и синот, без маски сакале да влезат во амбулантата и кога биле опоменати да не влегуваат поради ковид протоколот, момчето почнало да се заканува, а потоа и нападнало болничар.

РЕКЛАМА

Инцидентот е пријавен во МВР, велат од Пулмологија, и додаваат дека ја разбираат паниката и стравот кај граѓаните од пандемијата но не и силеџискиот однос кон медицинскиот персонал и непочитувањето на протоколот во амбуланта да влегуваат без маски, а се заразени со Ковид-19.

„Откако си заминале тој повторно се вратил, но овој пат со група другари со возила без регистарски таблици влегле во амбулантата и го нападнале болничарот. Кога дошла полиција тие се тепале и со полицајците и сè е снимено на безбедносните камери“, изјавиле за „Либертас“ од Клиниката за Пулмологија.

Полициски службеници направиле записници за констатиран прекршок по чл. 11 од ЗППЈРМ и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

- Реклами -