12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Има доволно слободни болнички кревети,освен во Струмица и во Куманово тврди Филипче..

Има доволно слободни болнички кревети,освен во Струмица и во Куманово тврди Филипче..

Translate (Eng):[gtranslate]

Во препораките јасно стои дека брзите тестови даваат резултати доколку се направат во првите пет дена од појавата на симптомите..
Во сите болници во државата, освен во Струмица и во Куманово, има слободни болнички кревети. Станува збор не само за инфективните, туку и за интерните одделенија кои сега се целосно наменети за третман на ковид пациенти со соодветен распоред на лекари, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Одговарајќи на новинарски прашања по посетата на поликлиниката „Јане Сандански“, министерот Филипче рече дека на интерните клиники има доволно слободни кревети, пристап до кислород и се што е потребно за лекување на пациентите.

За периодот којшто доаѓа имаме план за сместување на пациенти и во други интерни клиники и план за распоред на стручниот кадар, односно лекари, интернести и медицински сестри кои ќе работат со ковид пациенти. Во овој момент се уште нема потреба да се менува системот на закажување Мој термин, рече Филипче.

РЕКЛАМА

На интерните клиники, како што посочи, направени се тимови во кои секогаш има и пулмолози кои помагаат во третманот и давањето на соодветна терапија за пациентите.

- Реклами -