8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаИталијанците за Пандев: Македонија го има својот нов Алаксандар Велики

Италијанците за Пандев: Македонија го има својот нов Алаксандар Велики

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев по победничкиот гол против Грузија за
историски пласман на Македонија на Европското првенство не се симнува од
насловните страници на италијансмите медиуми, кои го споредуваат со Александар
Македонски.
„Македонија, која го достигна максимално третото место во квалификациите и за
Светското и за Европското првенство, по милениуми најде нов лидер одд типот на
Александар Велики. Пандев нема да влезе во историските читанки како славниот крал
и неговите фаланги, туку ќе влезе во историјата на фудбалот заедно со соиграчите.
Неговите солзи на крајот од натпреварот кажуваат сè. Тој е човекот со најмноги
настапи и голови за националниот тим, кој ја испиша оваа страница на историјата“, се
вели во написот на вебстранивата „Алфредо Педулја“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...