15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Италијанците за Пандев: Македонија го има својот нов Алаксандар Велики

Италијанците за Пандев: Македонија го има својот нов Алаксандар Велики

Translate (Eng):[gtranslate]

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев по победничкиот гол против Грузија за
историски пласман на Македонија на Европското првенство не се симнува од
насловните страници на италијансмите медиуми, кои го споредуваат со Александар
Македонски.
„Македонија, која го достигна максимално третото место во квалификациите и за
Светското и за Европското првенство, по милениуми најде нов лидер одд типот на
Александар Велики. Пандев нема да влезе во историските читанки како славниот крал
и неговите фаланги, туку ќе влезе во историјата на фудбалот заедно со соиграчите.
Неговите солзи на крајот од натпреварот кажуваат сè. Тој е човекот со најмноги
настапи и голови за националниот тим, кој ја испиша оваа страница на историјата“, се
вели во написот на вебстранивата „Алфредо Педулја“.

РЕКЛАМА
- Реклами -