22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Алармот е вклучен но нема кој да го слушне: 1198 нови случаи...

Алармот е вклучен но нема кој да го слушне: 1198 нови случаи на Ковид 19, а починати се 26

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-572, Куманово-41, Дебар-1, Штип-49, Прилеп-53, Тетово-28, Струга-34, Велес-42, Битола-92, Охрид-42, Кавадарци-18, Гостивар-11, Гевгелија-3, Струмица-34, Крива Паланка-11, Радовиш-6, Крушево-6, Кочани-14, Пробиштип-5, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Пехчево-7, Берово-19, Валандово-9, Виница-11, Делчево-11, Кратово-5, Свети Николе-20, Кичево-33, Ресен-4, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-41, Дебар-4, Штип-36, Прилеп-42, Тетово-69, Струга-12, Велес-52, Битола-37, Охрид-11, Кавадарци-21, Гостивар-22, Гевгелија-11, Струмица-36, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Кочани-12, Пробиштип-8, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-1, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-3, Неготино-8.

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

РЕКЛАМА

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 22562, активни 9479

• Куманово 3272, активни 924

• Дебар 421, активни 86

• Штип 2296, активни 502

• Прилеп 2378, активни 968

• Тетово 3320, активни 978

• Струга 1179, активни 337

• Велес 1590, активни 754

• Битола 1581, активни 789

• Охрид 1297, активни 564

• Кавадарци 969, активни 412

• Гостивар 1907, активни 628

• Гевгелија 598, активни 208 (37 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1454, активни 578

• Крива Паланка 366, активни 119

• Радовиш 365, активни 122

• Крушево 88, активни 55

• Кочани 1083, активни 316

• Пробиштип 305, активни 76

• Демир Хисар 157, активни 66

• Македонски Брод 136, активни 28

• Пехчево 95, активни 32

• Берово 306, активни 83

• Валандово 160, активни 52

• Виница 322, активни 160

• Делчево 374, активни 166 (96 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 135, активни 73

• Свети Николе 706, активни 217

• Кичево 1023, активни 426

• Ресен 369, активни 138

• Неготино 399, активни 250 (38 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3081 теста се преку: ИЈЗ-848, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-360, Биотек-287, МАНУ -329, Жан Митрев (Филип Втори)-170, Систина со PCR метода -275, лабораторија Лаор –32, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-91, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-71, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -489, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 590

• Гази Баба – 1385

• Аеродром -1382

• Карпош – 1199

• Центар – 1157

• Кисела Вода – 1154

• Ѓорче Петров – 779

• Бутел – 513

• Шуто Оризари – 166

• Студеничани – 46

• Сарај – 136

• Арачиново -33

• Илинден – 238

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 106

• Петровец –116

• Зелениково -65

• Странец – 165

• Нераспределен- 186

- Реклами -