18.8 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Екс-ракометарот и судија Саше Ѓорѓески ја загуби битката со Ковид-19

Екс-ракометарот и судија Саше Ѓорѓески ја загуби битката со Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

По кратка битка со коронавирусот утрово почина познатиот македонски ракометен работник, Саше Ѓорѓески.

Ѓорѓески своевремено беше ракометар, кој настапуваше во Гостивар, но и во Суперлигата во екипата на Југ, пред да ја заврши кариерата поради повреда и да се префрли во судиските води.

Имаше долга и успешна судиска кариера во пар со Васе Зипевски. Откако пред две години заврши со судиската кариера, продолжи како делегат и беше активен сè до моментот на неговото прерано заминување.

РЕКЛАМА

Саше Ѓорѓески е татко на голманот Даниел Ѓорѓески, кој моментално настапува за Металург, а претходно беше дел од Вардар, Пелистер, Работнички…

- Реклами -