26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Свет На 138 годинишна возраст почина најстариот жител на Иран.

На 138 годинишна возраст почина најстариот жител на Иран.

Translate (Eng):[gtranslate]

Иран го изгуби најстариот жител, Курд, кој починал на 138 години како што покажуваат неговите лични документи, објави официјалната агенција на Иран, пренесува Јутарњи.

Ахмад Соуфи починал во средата во покраината Курдистан, објави Ирна и пренела дека тој починал од старост.

Агенцијата објавила и фотокопија од неговата семејна лична карта и неговата лична карта во која пишува дека е роден на 28 фебруар 1882 година, што значи дека Соуфи бил современик на американскиот претседател Френклин Рузвелт, кој почина во 1945 година.

РЕКЛАМА

Според наведените лични документи Соуфи починал во постар животен век од таа која ја има сегашната призната најстара Земјанка, Јапонката Кане Танака, родена на 2 јануари 1903 година.

Во Иран Курдите се познати како стогодишници.

- Реклами -