17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Ова е првиот антибактериски телефон во светот

Ова е првиот антибактериски телефон во светот

Translate (Eng):[gtranslate]

Нашите телефони се меѓу најзагадените предмети со кои редовно доаѓаме во контакт, и тоа не само поради Ковид-19.

Уште во 2017 година, едно истражување покажа дека нашите екрани на телефони се проценуваат 10 пати повалкани од тоалетот. Ако сме искрено повеќето од нас забораваат да ги бришат екраните со анти-бактериски марамчиња секој пат кога ќе се вратат од надвор.

РЕКЛАМА

Но една компанија од Велика Британија излезе со алтернатива: создавање на првиот антибактериски телефон во светот. Групата Булит вели дека го „подобрила“ својот смартфон Cat S42 со антимикробна заштита, што во суштина спречува ширење или размножување на бактериите на уредот.

 

Cat S42 се третира со сребрени јони за време на производството, што според компанијата, го инхибира растот на микробите на неговата површина. Булит вели дека тестовите на антимикробната технологија Biomaster покажале дека го намалува растот на бактериите за 80% во рок од 15 минути, елиминирајќи ги 99% од микробите во рок од 24 часа.

Cat S42 е солиден паметен телефон дизајниран за издржливост – сметаат градежните работници и други изведувачи и тој чини околу 300 евра. Тие се дел од брендот Caterpillar, кој веројатно е попознат по своите трактори и градежна опрема. И додека телефоните на Cat не се дефинитивно најстилските производи на пазарот, се чини дека овој нов уред можеби е најбезбеден!

 

- Реклами -