22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија (Видео) Заев: Луѓето од Петрич и Струмица зборуваат на ист јазик –...

(Видео) Заев: Луѓето од Петрич и Струмица зборуваат на ист јазик – ние сме толку блиски

Translate (Eng):[gtranslate]

Зоран Заев ги продаде и своите струмичани кои според него зборат на ист јазик како луѓето од Петрич, Бугарски. Според него Југославија и Комунистичката партија на Југославија чиј наследник е СДСМ е највиновна за лошите односи помеѓу Македонија и Бугарија.

 

Ние знаеме за овие луѓе од нашето минато, но не сакам да зборувам многу за тоа, бидејќи не го познавам добро овој дел од историјата. Јас сум личност која гледа кон иднината и сакам да ги видам сите овие позитивни моменти. Кога ни беше тешко, ни беше тешко заедно, кога бевме добри, заедно бевме добри. И да ги најдеме работите што не поврзуваат. Затоа што е должност на сите граѓани, а најмногу на сите нас политичарите, да ги зближат нашите народи, бидејќи многу години ги држеа далеку едни од други. Различни власти, главно за време на поранешна Југославија, пред поранешна Југославија … Но, ние мора да бидеме заедно затоа што сме први соседи. И, треба да ја градиме оваа соработка во средина каде што луѓето се пријатели, се ракуваат. Знаете дека сум од Струмица. Луѓето од Петрич и Струмица зборуваат на ист јазик – ние сме толку блиски. Дали е македонски или бугарски? Каков е, вели Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -